2015. február 13., péntek

Fémjelek

Sokakban merülhet fel a kérdés vásárlás előtt/közben/után, hogy vajon tényleg arany vagy ezüst ékszert vásároltam-e meg. Erre a kérdésre adnak választ a fémjelek.

Magyarországon a nemesfémes tevékenységek engedélyezését, a szolgáltatók nyilvántartását és ellenőrzését valamint a kereskedelmi forgalomba kerülő nemesfémtárgyak vizsgálatát, hitelesítését továbbá a nemesfémtartalom tanúsítását az MKEH Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatóság (NEHITI) végzi. Vagyis Magyarországon csak a NEHITI által jóváhagyott és fémjelzett nemesfém tárgyak/ékszerek kerülhetnek forgalomba. 


Fémjelzési kötelezettség alá az aranyból, ezüstből, platinából, palládiumból továbbá az e fémek más fémekkel való ötvözeteiből készült ékszerek, dísztárgyak, használati tárgyak, nemesfém tárgyak tartoznak. AZ EU tagországaiból származó nemesfém tárgyak tekintetében lehetőség van arra, hogy egy adott ország által beütött fémjeleket egyenértékűnek ismerje el Magyarország, amennyiben a tagország fémjelzési eljárása minden tekintetben azonos védelmet nyújt a hazaihoz képest a fogyasztó számára.

187/2011. (IX. 14.) Korm. rendelet részletesen taglalja, hogy mi fémjelköteles. Például figyelembe kell vennünk többek közt a súlyt is:
"4. § ...(3) A nemesfém tárgyak közül mentes a fémjelzési kötelezettség alól: ...
        ... i) az arany, platina és palládium ékszer és alkatrész egy gramm súly alatt,
            j) az ezüst ékszer és alkatrész két gramm súly alatt," - 187/2011. (IX. 14.) Korm. rendelet

Fémjelzési technikák a következők lehetnek:
  • Beütéssel történő (leggyakoribb)
  • Lézer eljárással elhelyezett
  • Minőségi tanúsítvány kiállítása (Certifikát)
  • Fémjel külső elhelyezése (Plomba, Lapka)
Az érvényes magyar fémjelek 1867-től napjainkig és egyenértékű fémjeleket a következő linken tekintheted meg: Fémjelek rajzolatai








A föntebbi linken a 2011-előtti fémjeleket is megtaláljátok.

Most, hogy mindezt leszögeztük, nagyítót elő és el is kezdhetjük kutatni a fémjeleket ékszerünkön. Több jelzést is találhatunk az ékszeren. Az említett fémjel mellett például megtalálhatjuk a kereskedő névjelét is.

Kis segítségként felsorolom milyen ékszer típusoknál hol érdemes keresni először a jelet:
- beszúrós fülbevalók esetében leggyakrabban a stiftben (pálca rész) ütik
- beakasztós fülbevalóknál az akasztóban
- nyaklánc, karláncok esetében a kapocsnál vagy az utolsó karikaszemben, papucsban
- gyűrűk esetében leggyakrabban a gyűrű sín belső felén
- medáloknál az akasztó hátuljában

Ha nem találunk fémjelet és a föntebb említett súlyhatár (fülbevalók esetében fél pár súlyát kell nézni stekker nélkül) felett van ékszerünk, akkor gyanakodhatunk.


Forrás: http://mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése