Minden ékszert, melyet viselünk, időnként meg kell tisztítani. Az ember hajlamos megfeledkezni róla és olyan tevékenységek alatt is viseli, melyeknél le kellene vennünk: házimunka, nagy erőkifejtéssel járó munkák.
- Fizikai jellegű munkavégzéskor ne viseld!
- Sportolás, intenzív mozgást igénylő szabadidős tevékenység során ne használd!
- Úszás, fürdés, zuhanyozás, kézmosás alkalmával vedd le!
- Gyógyvizes, termálvizes uszodában vagy strandon ne viseld!
- Használat után finoman helyezd vissza dobozába, tasakjába!
- Alkalmanként puha kendővel töröld át!
És most rá is térnénk a bevezető után fő témánkra a tisztításra. Íme néhány tipp a házilagos tisztításhoz általánosságban:
Az ékszereket soha ne tisztítsuk agresszív vegyszerekkel, vagy súrolóporral, mert csúnya, mély karcok keletkezhetnek a felületen. Jól alkalmazható pl. a hagyományos, folyékony mosogatószeres víz; szódabikarbóna; fokrém; puhább kendők; fogkefe
A legáltalánosabb eljárás ha egy tálkában jó forró vízben kevés mosogatószert föloldunk, majd a puha szőrű kefével áttisztítjuk az ékszert, ha az nem tartalmaz szerves eredetű drágakövet (csont, borostyán, gyöngy, stb.) akkor ki is főzhetjük.
Lehetőleg soha ne krémezzük be testünket, kezünket úgy hogy rajtunk vannak ékszereink, mert a kövekre rátapad a krém és rontja azok fényét. A gyűrűk belsejében lerakódó szennyeződések bőrpírt, viszketést, szélsőségesebb esetekben kisebesedést, ekcémát is okozhatnak. Ha ez mégis megtörténik sokat segít, egy lúgos oldatban (pl. mosogatószerben) való kifőzés. Tökéletes eredményt persze csak az ultrahangos tisztító ad.
Jól használhatók még az ékszerboltokban, ötvösöknél és nálunk is kapható ékszertisztító folyadékok és kendők. Előnyük, hogy olcsók és nem igényelnek szakmai felkészültséget sem. Külön kapható ezüsthöz, aranyhoz, gyöngyös ékszerekhez is...
Webshopunkban is találhatsz ilyen tisztítószereket: www.rubinekszer.hu - tisztitoszerek
FONTOS! Köves ékszerek esetében vigyázzunk, hogy a köveket ne érje hirtelen hőmérséklet-változás, mert ez a kövek töréséhez, repedéséhez vezethet. Vagyis amikor kivesszük forralás után, hagyjuk őket az asztalon lassan visszahűlni szobahőmérsékletre. Továbbá oda kell figyelnünk arra is, hogy bizonyos tisztítási eljárások leoldhatják ékszerünkről az antikolást is.
Ezüst ékszer tisztása esetében sokféle praktikát lehet olvasni, hallani. (fogkrémmel való tisztítás, hamuval való átdörzsölés, mosószeres vízben való kifőzés...) Ami viszont nagyon megtetszett nekem mostanában a következőképp fest:
Szükség van hozzá vízre, szódabikarbónára, sóra és egy kis darab alufóliára. Egy kis tálka aljára tegyünk alufóliadarabkát majd rá az ezüstöt és egy-egy teáskanál szódabikarbónát, illetve sót. Leöntöm meleg vízzel addig, hogy éppen csak ellepje. (nem kell megijedni fura szaga lesz) Körülbelül 3-4 perc után kivettem az oldatból csap alatt átöblítettem és szárazra töröltem. (a folyadékban töltött idő függhet az ezüst ékszer vagy tárgy nagyságától) Nekem bevált, habbár antikolt ékszerrel még nem próbáltam ki.
Végszóként még annyit bátrabb, kísérletező kedvű olvasóinknak azt ajánlom, először próbálkozzatok valami egyszerűbb ezüstékszer vagy evőeszköz tisztításával, a siker nem marad el. Ha valami bonyolultabb feladatba vágnátok, előtte érdemes azért szakértő véleményét is kikérni. Jó hétvégét!
Források:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése