2015. február 20., péntek

"Drágakő" vagy "féldrágakő"?


Gyakran teszik fel a kérdést, ez most drágakő, vagy féldrágakő?

A drágaköves szakmában egységesen kialakult nézet szerint nem használják a ”féldrágakő” kifejezést annak meghatározhatatlan, ugyanakkor gyakran félrevezető volta miatt! 

A „féldrágakő” még manapság is gyakran használt kifejezés, az emberek által ősidők óta gyűjtött különleges kövekre. Azt szokták mondani, hogy a „féldrágakő” kifejezést a kevésbé értékes ékszer kövekre alkalmazzuk. A legelterjedtebb felfogás szerint a drágakőnek nevezhető a gyémánt, rubin, zafír, smaragd és a valódi gyöngy. Minden más féldrágakő. Más felfogás szerint az átlátszatlan kövek a féldrágakövek, és a többi drágakő. 

Valószínűleg sokan találkoztak már igen gyenge minőségű rubinokkal, smaragdokkal vagy csupa zárvány gyémánt briliánssal, ami „drágakő”. Ugyanakkor egy gyönyörű színekben játszó nemesopál, vagy egy szép színű topáz csak „féldrágakő”? Ez a két kifejezés téves hatást kelt. Leértékeli az egyiket a másikkal szemben, holott lehet, hogy mind értékében, mind szépségében felülmúlja a „féldrága” a „drágát” (a kellemetlen színű, zárványos zafírokat kilóra lehet vásárolni néhány tíz euróért, viszont a gyönyörű nemesopált karát-ra szokták adni, és a piacon ritkán fordul elő kiló számra)


A drágakövek a természetben emberi beavatkozás nélkül keletkezett ásványok, olyan szerves vagy szervetlen anyagok, melyek szépségük, ritkaságuk vagy keménységük miatt megnyerték az emberek tetszését.

Fontos, hogy drágakő megnevezéssel csak természetes anyagokat illethetünk!

A drágakövek ritka előfordulása már évszázadokkal ezelőtt felkeltette az emberek érdeklődését, és a vágyat, hogy mesterségesen ezeket, vagy legalábbis hozzá hasonló anyagokat hozzanak létre. A technika mai állása mellett alig van olyan drágakő, amit laboratóriumban ne lehetne előállítani. Ezért a drágaköveket, melyek a természetben korlátozott mennyiségben fordulnak elő, célszerű ezektől elkülöníteni. Két további csoportot hozhatunk létre a laboratóriumi termékek között: 
  • Az egyik a szintetikus kövek csoportja, mely a természetben is megtalálható kövek mása, mint kémiai összetételét, fizikai tulajdonságait, és kristályszerkezetét tekintve. 
  • A másik a műtermékek családja, melyek olyan mesterséges kövek, amiknek a természetben nincs megfelelőjük. Utánzatnak nevezzük azokat az anyagokat, melyek ránézésre hasonlítanak valamelyik drágakőre, de se kémiáját, se kristályszerkezetét tekintve nincs hasonlóság. Ezek megkülönböztetése a drágakőszakértők feladata.
Forrás: dragakovesnok.hu
            wikipedia.org

2015. február 13., péntek

Fémjelek

Sokakban merülhet fel a kérdés vásárlás előtt/közben/után, hogy vajon tényleg arany vagy ezüst ékszert vásároltam-e meg. Erre a kérdésre adnak választ a fémjelek.

Magyarországon a nemesfémes tevékenységek engedélyezését, a szolgáltatók nyilvántartását és ellenőrzését valamint a kereskedelmi forgalomba kerülő nemesfémtárgyak vizsgálatát, hitelesítését továbbá a nemesfémtartalom tanúsítását az MKEH Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Hatóság (NEHITI) végzi. Vagyis Magyarországon csak a NEHITI által jóváhagyott és fémjelzett nemesfém tárgyak/ékszerek kerülhetnek forgalomba. 


Fémjelzési kötelezettség alá az aranyból, ezüstből, platinából, palládiumból továbbá az e fémek más fémekkel való ötvözeteiből készült ékszerek, dísztárgyak, használati tárgyak, nemesfém tárgyak tartoznak. AZ EU tagországaiból származó nemesfém tárgyak tekintetében lehetőség van arra, hogy egy adott ország által beütött fémjeleket egyenértékűnek ismerje el Magyarország, amennyiben a tagország fémjelzési eljárása minden tekintetben azonos védelmet nyújt a hazaihoz képest a fogyasztó számára.

187/2011. (IX. 14.) Korm. rendelet részletesen taglalja, hogy mi fémjelköteles. Például figyelembe kell vennünk többek közt a súlyt is:
"4. § ...(3) A nemesfém tárgyak közül mentes a fémjelzési kötelezettség alól: ...
        ... i) az arany, platina és palládium ékszer és alkatrész egy gramm súly alatt,
            j) az ezüst ékszer és alkatrész két gramm súly alatt," - 187/2011. (IX. 14.) Korm. rendelet

Fémjelzési technikák a következők lehetnek:
  • Beütéssel történő (leggyakoribb)
  • Lézer eljárással elhelyezett
  • Minőségi tanúsítvány kiállítása (Certifikát)
  • Fémjel külső elhelyezése (Plomba, Lapka)
Az érvényes magyar fémjelek 1867-től napjainkig és egyenértékű fémjeleket a következő linken tekintheted meg: Fémjelek rajzolatai








A föntebbi linken a 2011-előtti fémjeleket is megtaláljátok.

Most, hogy mindezt leszögeztük, nagyítót elő és el is kezdhetjük kutatni a fémjeleket ékszerünkön. Több jelzést is találhatunk az ékszeren. Az említett fémjel mellett például megtalálhatjuk a kereskedő névjelét is.

Kis segítségként felsorolom milyen ékszer típusoknál hol érdemes keresni először a jelet:
- beszúrós fülbevalók esetében leggyakrabban a stiftben (pálca rész) ütik
- beakasztós fülbevalóknál az akasztóban
- nyaklánc, karláncok esetében a kapocsnál vagy az utolsó karikaszemben, papucsban
- gyűrűk esetében leggyakrabban a gyűrű sín belső felén
- medáloknál az akasztó hátuljában

Ha nem találunk fémjelet és a föntebb említett súlyhatár (fülbevalók esetében fél pár súlyát kell nézni stekker nélkül) felett van ékszerünk, akkor gyanakodhatunk.


Forrás: http://mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat


2015. február 6., péntek

Ékszer tisztítás

  Minden ékszert, melyet viselünk, időnként meg kell tisztítani.  Az ember hajlamos megfeledkezni róla és olyan tevékenységek alatt is viseli, melyeknél le kellene vennünk: házimunka, nagy erőkifejtéssel járó munkák.

Néhány jó tanácsot viszont érdemes betartani, hogy az ékszer tovább megőrizze eredeti formáját:
  • Fizikai jellegű munkavégzéskor ne viseld!
  • Sportolás, intenzív mozgást igénylő szabadidős tevékenység során ne használd!
  • Úszás, fürdés, zuhanyozás, kézmosás alkalmával vedd le! 
  • Gyógyvizes, termálvizes uszodában vagy strandon ne viseld!
  • Használat után finoman helyezd vissza dobozába, tasakjába!
  • Alkalmanként puha kendővel töröld át!

  És most rá is térnénk a bevezető után fő témánkra a tisztításra. Íme néhány tipp a házilagos tisztításhoz általánosságban:

  Az ékszereket soha ne tisztítsuk agresszív vegyszerekkel, vagy súrolóporral, mert csúnya, mély karcok keletkezhetnek a felületen. Jól alkalmazható pl. a hagyományos, folyékony mosogatószeres víz; szódabikarbóna; fokrém; puhább kendők; fogkefe 

A legáltalánosabb eljárás ha egy tálkában jó forró vízben kevés mosogatószert föloldunk, majd a puha szőrű kefével áttisztítjuk az ékszert, ha az nem tartalmaz szerves eredetű drágakövet (csont, borostyán, gyöngy, stb.) akkor ki is főzhetjük.

Lehetőleg soha ne krémezzük be testünket, kezünket úgy hogy rajtunk vannak ékszereink, mert a kövekre rátapad a krém és rontja azok fényét. A gyűrűk belsejében lerakódó szennyeződések bőrpírt, viszketést, szélsőségesebb esetekben kisebesedést, ekcémát is okozhatnak. Ha ez mégis megtörténik sokat segít, egy lúgos oldatban (pl. mosogatószerben) való kifőzés. Tökéletes eredményt persze csak az ultrahangos tisztító ad.

  Jól használhatók még az ékszerboltokban, ötvösöknél és nálunk is kapható ékszertisztító folyadékok és kendők. Előnyük, hogy olcsók és nem igényelnek szakmai felkészültséget sem. Külön kapható ezüsthöz, aranyhoz, gyöngyös ékszerekhez is... 
Webshopunkban is találhatsz ilyen tisztítószereket: www.rubinekszer.hu - tisztitoszerek


  FONTOS! Köves ékszerek esetében vigyázzunk, hogy a köveket ne érje hirtelen hőmérséklet-változás, mert ez a kövek töréséhez, repedéséhez vezethet. Vagyis amikor kivesszük forralás után, hagyjuk őket az asztalon lassan visszahűlni szobahőmérsékletre. Továbbá oda kell figyelnünk arra is, hogy bizonyos tisztítási eljárások leoldhatják ékszerünkről az antikolást is.

  Ezüst ékszer tisztása esetében sokféle praktikát lehet olvasni, hallani. (fogkrémmel való tisztítás, hamuval való átdörzsölés, mosószeres vízben való kifőzés...) Ami viszont nagyon megtetszett nekem mostanában a következőképp fest:

Szükség van hozzá vízre, szódabikarbónára, sóra és egy kis darab alufóliára. Egy kis tálka aljára tegyünk alufóliadarabkát majd rá az ezüstöt és egy-egy teáskanál szódabikarbónát, illetve sót. Leöntöm meleg vízzel addig, hogy éppen csak ellepje. (nem kell megijedni fura szaga lesz) Körülbelül 3-4 perc után kivettem az oldatból csap alatt átöblítettem és szárazra töröltem. (a folyadékban töltött idő függhet az ezüst ékszer vagy tárgy nagyságától) Nekem bevált, habbár antikolt ékszerrel még nem próbáltam ki. 


  Végszóként még annyit bátrabb, kísérletező kedvű olvasóinknak azt ajánlom, először próbálkozzatok valami egyszerűbb ezüstékszer vagy evőeszköz tisztításával, a siker nem marad el. Ha valami bonyolultabb feladatba vágnátok, előtte érdemes azért szakértő véleményét is kikérni. Jó hétvégét!


Források: